Haberler

Şenol Üçüncü, Edonia Garden projesini Hatice Kolçak’a anlattı

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol ÜçüncüEmlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak‘ın sorularına cevap verdi. Şirket hakkında ve projeleri hakkında ayrıntıları paylaştı.

Kar Group’u tanıyabilirmiyiz?

Şenol Üçüncü: 1969 yılında İstanbul Pendik’te nakiliye işiyle başlayan bir serüvenlimiz var. Madencilik, hazır beton üretimi, asfalt tesisimiz bunun dışında yapı kimyasalları ve en sonunda konut üretimine girmiş bulunmaktayız. Kar Group iiçinde Kar beton markamız var 11 ayrı bölgede. 16 tane beton santralimiz var. İnşaat sektörüne konut ile girdik. Bu sektörde büyümeye devam edeceğiz.

Edonia Garden projenizi anlatırmısınız?

Şenol Üçüncü : Projede inşaat devam ediyor. Yüzde 85 kabası bitmiş durumda. Burası toplamda 4 blok. C ve D bloğunu bitirmiş blunmaktayız. Normalde projeyi 2020 haziran ayında teslim edecektik ama proje 2019’da bir yıl erken teslim edeceğiz.

Fiyat, ödeme ve  0,98 avantajlı faiz oranını projenizde uyguluyormunuz?

Edonia Garden olarak lansmandan bu yana uyguladığımız yüzde 20 indirimimiz var. 0,98 faiz oranı kampanyasına katıldık bizden konut alanlarda bankalar aracılığıyla uyguluyoruz. Ayrıca bizde firma bünyesinde uyguladığımız senetli satışlarımız bulunuyor. 36 aya kadar vadelendirme yapabiliyoruz.

Edonia Garden’da daire fiyatları hakkında bilgi verirmisiniz?

Şenol Üçüncü : Projemizde 388 dairemiz var. 1+1, 2+1, 3+1 daire tipleri bulunuyor. 1+1 dairelerimiz 220 bin TL, 2+1 310 bin, 3+1 456 bin TL’den başlayan daire fiyatlarından satışa sunuyoruz.

Sosyal Donatı alanlarından bahsedermisiniz?

Şenol Üçüncü : Projede sosyal donatı alanlarına çok önem verdik. 9 bin metrekare yeşil alanımız var.

Basketbol sahası, açık kapalı çocuk oyun alanı, bisiklet parkuru, açık yüzme havuzu,  fitnes, sauna, cafemiz mevcut. Ayrıca her daireye kapalı bir otoparak alanı bulunuyor.

Bölge avantajları nelerdir?

Şenol Üçüncü: Tuzla’ya kadar gidecek bir metro inşaatının bir durağı projemize 250 mt mesafede yer alıyor. Yaklaşık 2-3 dk yürüme mesafesinde.. Kurtköy havalimanı çok yakınımızda. Pendik sahil , Tula marina hemen aşağımızda bulunuyor. Projemiz TEM ile E/5 arasında yer alıyor. Yakınımızda Marmara Üniversite hastanesine bir kaç dk.lık mesafesindeyiz. Projemizin bölgeye değer katacağı kanatindeyim.

KDV, Tapu harcı indirimleri konut alımını nasıl etkiler?

Şenol Üçüncü : Konut almak için en iyi zaman. Maliyet çok yurkarda ama biz maliyetine satışlar yapıyoruz. KDV, tapu harcı indirimine ilave faiz indirimi gelince satışlara ciddi bir ivme kattı. Temennimiz bu indirimlerin sürdürülebilir olması. Sadece 3 ay değil sürekli olmasını temenni ediyoruz

Oldukça karlı bir dönem bu zamanda alan hemen kazanmaya başlar.

 

İlgili röportajı izlemek için Youtube videosu https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=3cAWwCl5iyg

 

İlgili haberin linki: https://www.emlakpencerem.com/senol-ucuncu-edonia-garden-projesini-hatice-kolcak-a-anlatti/99557/


Kar Yapı “Büyükler Ligi”ne Oynuyor!

Mart ayında konut sektöründeki ilk projeleri olan Edonia Garden Pendik’i satışa çıkaran Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, sekterdeki hedeflerini htemlak.haberturk.com’a anlattı. Üçüncü, “Hedefimiz büyükler ligine girmek” dedi. İşte tüm detayları ile o röportaj…

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ

Edonia Garden Pendik projesi ile konut sektörüne adım atın Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü ile projenin satış ofisinde bir araya geldik. Konut sektöründeki hedeflerini htemlak.haberturk.com takipçileri ile paylaşan Üçüncü, “Hedefimiz büyükler ligine girmek” dedi. Şenol Üçüncü konut sektörüne ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte tüm detayları ile o röportaj.

Geçtiğiz aylarda ilk konut projeniz Edonia Garden’ı satışa çıkardınız. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu ve sektörün bu kadar zor bir süreçten geçtiği bir dönemde sektöre giriş yapma kararınızda ne etkili oldu?

Hedeflerimizin arasında her zaman inşaat sektörüne girmek vardı. 2016’nın sonu 2017’nin başı gibi başlamayı düşünüyorduk ama süreç biraz uzadı. Türkiye’de istikrar 15 yıldır devam ediyor. Hiç kimse ülkenin bu duruma geleceğini tahmin etmiyordu. Ama biz seçimlerden sonra sektörün önünün açılacağını düşünüyoruz.

YATIRIMCI PARASINI ALTINA VE DOLARA YATIRDI
Peki sektörün şu an geldiği noktayı siz neye bağlıyorsunuz? Nerede yanlış yapıldı ya da yapılıyor?
Sektörü bu noktaya getiren arz fazlalığı. Konutta fazlalık var. Petrol, döviz, konut kredisi faizleri hepsi fırladı. Bunlar hepsi birbirine bağlı zaten. İnsanlar yatırımını altına, dövize yapmaya başladı. Ama şu da bir gerçek ki her sene belli sayıda konut yapılmak zorunda ve buna da alıcı çıkıyor. Şu anda yatırımcı parasını dolara ve altına yatırdığı için sektörde bu durgunluk yaşanıyor. Ama bu değişecektir.

Her sene belli sayıda konuta ihtiyaç var ve bunlara da alıcı çıkıyor dediniz. Peki siz arzla-talebin eşleştiğini düşünüyor musunuz?
Genel hakkında bir şey söylemek zor ama bizim projemiz (Edonia Garden) alt ve orta gelir grubuna hitap ediyor.

Hükümetten sektöre yönelik teşvikler geldi, banlara faizi indirdi, özel sektör geçtiğimiz haftalarda yüzde 20 indirim kampanyası yaptı. Tüm bunlar sektörü hareketlendirmeye yetecek mi sizce?
Piyasayı tabi ki hareketlendirdi ama daha iyi olacağını düşünüyoruz. Seçim sonrası asıl hareket olacak. Güven tazelenecek ve sonrasında hareketlilik olacağını bekliyoruz. Kim başa gelirse gelsin bir güven ortamı oluşacaktır. Güven de yatırımcıları harekete geçirecektir.

Edonia Garden projesinde satışlar nasıl gidiyor? Beklediğiniz ilgi oluştu mu?
Satışlar yüzde 30 civarında. Umduğumuzdan öndeyiz. Daha da iyi olması için çalışmalarımıza devam ediyor.

Fiyatlar ne aşamada?
Peşinde 1+1’ler 220 bin TL, 2+1 daireler 310 bin TL’den, 4+1 daireleri ise 455 bin TL’den başlıyor.

 

YABANCI İÇİN FIRSAT DÖNEMİ 
Şu anda yerli piyasada sıkıntı olduğu için inşaatçıların çoğu yabancı yatırımcı peşinde. Sizin yabancılara yönelik çalışmalarınız var mı, satışınız oldu mu?
Var çalışmalarımız var devam ediyor. Birkaç tane yabancıya satışımız oldu. Dubai, Almanya ve Fransa’ya satış yaptık. Oturum için alan da var yatırımcı olarak alan da var. Şu anda dolar, avro çok değerli olduğu için yabancı için Türkiye’den yatırım yapmak mantıklı. Çünkü onlar için fiyatlar düşmüş oldu. Bütün firmalar şu anda maliyetine satış yapıyor. Seçim sonrası fiyatlarda yüzde 10-15 gibi bir artış bekliyorum.

LANSMANDA ALAN KAZANIR
Teslime kadar fiyatlar hangi seviyede olur? Bugün bir daire alan yatırımcı teslime kadar ne kadarlık bir kazanç elde eder?
Şu anda lansmanda alanlar kazanmış durumda. Biz 1,5 yıl içinde projemizi teslim edeceğiz. Yaklaşık yüzde 20 gibi bir prim bekliyoruz. Şu an alan minimum yüzde 20 kazanacaktır.

BANKADAN İYİ KAZANÇ KAYNAĞI
Yüzde 20 pirim vaadi oldukça mütevazi. Genellikle yüzde 50, yüzde 100 gibi yüksek prim oranları vaat ediliyor. Bu yüksek prim vaadi fiyatların şişmesinde etkili mi sizce?
Bir piyasa gerçeği var. Konut yılda yüzde 20 civarında alıcısına kazandırıyor.  Bir projeyi 3 yılda bitiriyorsanız bu da yüzde 50 prim yapar. İnsanların en az yüzde 50 kazanması gerekiyor ki paralarını bankadan, dolardan çıkartıp inşat sektörüne yatırsın. Bu bir gerçek zaten. Biz lansmanda yüzde 10 kazandırdık. Bir yıl içinde teslim edeceğimiz için bankadan iyi bir kazanç sağlayacağız.

Şu anda mevduat faizleri de oldukça yüksek. Bu koşullarda gayrimenkulün bankalar karşısında şansı var mı sizce?
Evet faiz oranları yüksek bu bir sıkıntı. Şu anda maliyetler arttı fakat biz fiyatlara bunu yansıtamıyoruz. Fiyatları minimumda tutarak kazançtan eritiyoruz. Sıkıntılı bir süreç. İnşallah bu süreci bir an önce atlatırız.

PENDİK KALKINACAK
İlk projenizde adresiniz Pendik oldu. Bölgenin potansiyelinden bahseder misiniz? Neden Pendik?
Pendik, Kar Grup’un doğdu. Burada doğduğumuz için buraya bir değer katmak istedik. Bu bölge kısır bir bölge, gelişmekte olan bir bölge. İki yıl içerisinde ciddi bir prim yapacağını düşünüyorum. Bölge kalkınacak.

PENDİK VE KARTAL’DA YENİ PROJE

Pendik dışında ilgilendiğiniz lokasyonlar var mı?
İki yeni projemiz daha var şu an görüşmeler devam ediyor. Projelerden biri Pendik’te biri ise Kartal’da var. Bunun yanı sıra bir bölge daha var ama netleşmeden paylaşmak istemiyorum.

HEDEF BÜYÜKLER LİGİ

Kar Yapı sektörde nasıl bir hedef koydu kendine?
Büyükler ligine girmek istiyor. Hedeflerimiz büyük. Biz Kar Grup olarak hiçbir zaman hedeflerimizi küçük tutmadık. 388 konutluk bir proje ile sektöre girdik. Biraz da kısmet işi ama hedeflerimiz büyük.

İlgili haberin linki http://htemlak.haberturk.com/sektorden-haberler/haber/1981432-kar-yapi-buyukler-ligine-oynuyor


Kar Yapı Edonia Garden Lansman Toplantısı

Kar Yapı tarafından Pendik’te hayata geçirilen Edonia Garden projesi, lansmana özel banka kredili ödemelerde yüzde 20 indirim ve liste fiyatına 60 ay 0 faiz kampanyasıyla satışa sunuldu.

Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Kar Yapı, İstanbul’daki ilk konut projesini düzenlenen lansmanla satışa çıkardı.
88 konut ve 12 ticari üniteden oluşan proje lansmana özel fiyat ve seçeneklerle satışa sunuluyor. 4 bloktan oluşan projenin 2’sinin kabası bitti, diğerlerinin de temeli atıldı. Projemizde daire fiyatları 1+1’lerde peşin 199 bin 500, 2+1’lerde 299 bin, 3+1’lerde peşin 435 bin liralardan başlıyor. Liste fiyat üzerinden firma bünyesinde yüzde 25 peşin 60 ay 0 faiz kampanya düzenleniyor.

İlgili haberin linki https://www.emlakdream.com/edonia-garden-projesi-60-ay-0-faizla-satisa-sunuldu/

İlgili Youtube videosu https://www.youtube.com/watch?v=XEg-5RS77U0


Edonia Garden’da Lansman Dönemi Fırsatları

Peşin Ödemeye Yüzde 20 İndirim

Projenin 85 milyon TL yatırım değerine sahip olduğunu söyleyen Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, projenin özel peyzaja sahip olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Açık havuz fitness center, hamam, sauna, buhar odası, kapalı ve açık çocuk oyun alanları, kafeterya, süs havuzları ve su alanları olacak şekilde planlanan‘Edonia Garden’, 2 katlı otopark ve her daireye özel 1 araçlık alan imkanıyla da dikkat çekiyor.1+1 dairelerin brüt fiyatı ise 250 bin TL’den başlayan projenin 2019 Aralık ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Ödeme kolaylıklarıyla sunduğumuz projede peşin alımlarda yüzde 20 indirim sağlıyoruz. Ayrıca firma bünyesinde de yüzde 25 peşinat verenler;‘60 ay sıfır faiz’, ’48 ay sıfır faiz yüzde 4 indirim’, ’38 ay sıfır faiz yüzde 8 indirim’ ve ‘24 ay sıfır faiz yüzde 12 indirim’ gibi imkanlara sahip oluyor.”


Kar Yapı’nın Prestij Projesi Pendik’te Yükseliyor

Kar Yapı tarafından Pendik’te hayata geçirilen‘Edonia Garden’ projesinde ön satışlar başladı. Hazır betondan kirece, agregadan asfalta ve hatta yapı kimyasallarına kadar çok geniş ürün yelpazesiyle inşaat sektörüne üretim yapan Kar Group bünyesinde faaliyetlerine devam eden Kar Yapı, ilk projesi ‘Edonia Garden’ı güvenli ve konforlu bir yaşamın hayalini kuranların beğenisine sunuyor.

Özel fiyat avantajıyla satışa sunulan proje; oturuma ve yatırıma uygun olarak tasarlandı. 388 adet konut ve 12 adet ticari üniteden oluşan ‘Edonia Garden’, metrekare büyüklükleri brüt 62m2 ila 147 m2 arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyor. 9’ar katlı4 blok olarak inşa edilen projede tüm blokların inşaatı eş zamanlı olarak yükseliyor.

http://www.edoniagarden.com


“Yakında Yeni Yeni Projeler Göreceğiz”

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:

“Yakında yeni yeni projeler göreceğiz”

Konut satışları 2017’yi rekor denecek bir artışla kapattı. Geçen yılın ilk yarısındaki güçlü seyrin etkisiyle 1,41 milyon adede ulaşarak rekor kırsa da, yılın son çeyreğinde düşüş trendine girmişti. Bunun nedeni ise kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra, konut sektöründeki tüm teşviklerin eylül sonu itibarıyla sona ermiş olmasıydı. Ancak bugün açıklanan TÜİK verilerine baktığımızda; konut satışlarının yeni yıl itibariyle tekrar artış trendine girdiğini görüyoruz. Şimdi hazırlanan teşvik paketiyle birlikte yakın zamanda yine özlenen satış rakamlarına ulaşabiliriz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde açıklanan yapı izin istatistiklerine göre 2017 yılında 1 milyon 323 bin konuta ruhsat verildiğini gördük. Önceki yıl 986 bin olan ruhsat sayısı, böylece yüzde 32.3 oranında artmış oldu. Bu da yakında yeni yeni projeler göreceğiz anlamına geliyor.


Rekor Denebilecek Bir Rakam

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:

“Rekor denebilecek bir rakam”

Hain darbe girişimi tarihte görülmemiş badireler atlatan ülkemiz ve inşaat sektörü 2016’nın ağustos ayı itibariyle hemen toparlanarak satışta pik yaptı. Faiz oranlarındaki indirim, Emlak Konut’un öncülüğünde başlatılan kampanyalar, devlet teşvikleri, satışı artıracak birtakım tedbirler nedeniyle sektör hemen toparlandı ve 2016’yı yüksek satış rakamlarıyla kapattık. Şimdi TÜİK’in yıllık satış rakamlarına baktığımızda bunun üzerine %5,1 daha koyduğumuzu görüyoruz. 2017’yi rekor denebilecek şekilde kapattık diyebiliriz. Son aylarda yaşanan stabil durum ve artan maliyetlere rağmen sevindirici rakamlara ulaşmış olmak bizleri çok mutlu ediyor.